Okul Öncesi Çocuğunuzun Çizgilerin İçini Boyamaya Başladığı O Sihirli An

Bir gecede olmuş gibi görünüyor: Çocuğunuz bir karalama ustası olan anaokuluna gidiyor. Ardından, size ilk kez çizgilerin içini renklendirmeye çalıştığını gösteren bir sanat eseri uzatıyor. Bu büyük bir an – ve o sayfayı buzdolabına bantlarken gururlu ebeveyn dansını yapmayı hak ediyorsun.

New York’taki Fordham Üniversitesi’nde psikoloji doçenti olan Rachel Annunziato, “Renklendirme becerilerindeki bu değişim, çocuklar için bir dönüm noktasıdır çünkü motor becerilerinin ve bilişsel becerilerinin geliştiğini gösterir” diyor. “Duvarımda 7 yaşındaki ikizlerimden, karalanmış resimlerden son zamanlarda yapmakta oldukları karmaşık resimlere uzanan bir sanat eseri var.”

Bu, çocukların üç ila beş yaş arasında ulaşma eğiliminde olduğu birçok gelişimsel dönüm noktasından biridir, ancak uzmanlar, çocuklardan açıkça çizgileri boyamalarını istememelerini tavsiye ediyor, bu da aktiviteyi sıkıcı hissettirebilir. Okul öncesi çocuğunuz hala karalama yapıyorsa endişelenmeyin! Her çocuk farklı zamanlarda belirli beceriler geliştirir. (Birinci sınıfa girdikten sonra çizgilerin içini boyayamazsa, bir görme testi veya başka bir değerlendirmenin gerekli olup olmadığını belirlemek için öğretmeni ve çocuk doktoru ile konuşun.)

İşte çocuğunuzun eve getirdiği boyama sayfalarının arkasında gerçekleşen büyüleyici gelişim bilimi ve küçük sanatçınızı başarıya hazırlamak için birçok okul öncesi aktiviteden biri olarak boyama kitabını nasıl kullanacağınız.

Çocuğunuz ince motor becerileri geliştiriyor.

Anatomy 101’e Geri Dönük: Kaba motor beceriler, çocuğunuzun bir pastel boyayı kağıt üzerinde sürüklemek için kolunu kullanması gibi büyük kas hareketlerini ifade eder (boya kalemi burnuna soktuğunda değil). İnce motor becerileri, bileği ve parmakları bükmek gibi daha küçük kas hareketlerini ifade eder.

T. Denny Sanford School of Social’da baş öğretim görevlisi olan Ph.D. Denise Bodman, “Çocuklar gerçekten küçükken karalarlar çünkü sadece kollarının hareketini kullanıyorlar ve pastel boyayı yumruklarında tutuyorlar” diyor. ve Arizona Eyalet Üniversitesi’nde Aile Dinamikleri. “İnce motor becerileri geliştikçe, pastel boyayı hareket ettirmek için parmaklarını ve bileklerini kullanmaya başlarlar. Bu, sonunda temel yazma becerilerine yol açar.”

Uzmanlar, okul öncesi çağın motor beceri gelişimi için en önemli zaman olduğunu düşünüyor. İnce motor becerileri, çocuğunuzun boncuk dizmek, gömleği iliklemek ve kalem gibi daha ince aletler kullanmak gibi günlük işleri yapmasına da olanak tanır. Diğer bir deyişle? Bu küçük hareketler çok önemli!

Uzamsal yeteneklerine odaklanıyorlar.

Çocuğunuz bir sayfadaki sınırları düşündüğünde, sadece mutfak masanızı kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda uzamsal becerilerini, farklı şekiller ve nesneler arasındaki ilişkileri anlama becerisini geliştirmeye başladığını gösterir. Bodman, “Çocuklar sınırların farkına vardıkça etraflarında düşünmeye ve planlamaya başlarlar” diyor. Yakında, “yukarıda”, “aşağıda” ve “arasında” gibi bir uzamsal kelime bilgisi ile renklendirebilir.

Mekansal beceriler, yeni bir ortama uyum sağlamaktan (örneğin, çocuğunuz yeni bir sınıfta öğreniyorsa) bavul hazırlamaya kadar her şeyle ilgilidir. Araştırma ayrıca uzaysal yetenekleri yaratıcılık, matematik becerileri ve STEM alanlarındaki başarı ile ilişkilendirdi – mühendislik, meteoroloji veya mimariyi düşünün.

Daha fazla gör: https://boyamaonline.blogspot.com/2021/09/resim-yapmay-sevmeyen-bir-cocugu-tesvik.html

Deney yapıyorlar ve sonuç olarak öğreniyorlar.

Çocuğunuzun sarı yerine maviyi boyaması veya çizginin dışına fırlayan bir pastel boya darbesini düzeltmeye çalışması gibi bazı deneyimler küçük görünebilir, ancak daha sonra değerli becerilere dönüşebilir. Bodman, “Çocuklar çizgilerin içini boyamaya başladıklarında, neden-sonuç ilişkisini öğreniyorlar” diyor. “Ellerini bir yöne hareket ettirirlerse, belirli bir araçla çizerlerse veya renkleri karıştırırlarsa ne olduğunu öğreniyorlar.”

Bu tür deneme yanılma, okul öncesi çocuğunuz için öğrenmenin doğal bir parçasıdır. Aslında araştırmalar, çocukların oyun oynarken düzenli ve kendiliğinden deneyler icat ettiğini gösteriyor. Ona çizgilerin içinde kalmayı veya renkleri birleştirmeyi göstermek ne kadar çekici olsa da (ne de olsa sadece yardım etmeye çalışıyorsunuz!), onu düzeltmekten kaçının ve sadece çaba için takdirinizi ifade edin. Annunziato, kendi kendine pratik yaparak ve deneyler yaparak, daha sonra okulda belirli kavramları öğrenmeyi kolaylaştırabilecek becerilerde ustalaştığını söylüyor.

Yeni konular keşfediyorlar.

Belirli konuları resimlerle öğreten boyama kitapları, çocuğunuzun öğrenmesi için ilgi çekici (ve eğlenceli!) bir yol olabilir. Ancak yalnızca bir uyarı var: “Anahtar, onu etkileşimli hale getirmektir” diyor Bodman. Çocuğunuzla oturun ve neyi boyadığı hakkında eğlenceli bir sohbet edin. Yangın güvenliği hakkında bir boyama kitabı varsa, itfaiyecilerin bir itfaiyede yaşamasının ne kadar ilginç olduğuna veya 911 çağrısına ne kadar çabuk cevap verdiklerine dikkat edin.

Annunziato, “Bunu hem anne hem de psikolog olarak yaptım” diye ekliyor. “Çocuğunuz konu hakkında bir şey bilmiyorsa, o zaman bu konuda daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Böylece çocuklar öğrenmeyi eğlenmekle ve sizinle fazladan zaman geçirmekle ilişkilendirecekler.”

Öz kontrolden (ve özgüvenden) yararlanıyorlar.

Long Island ve Brooklyn, NY merkezli bir pediatrik nöropsikolog ve klinik psikolog olan Kimberly Williams, Psy.D., çizgilerin içini boyamanın dikkati dağılmadan planlama, organize etme ve bir çerçeve içinde kalma becerisi gerektirdiğini söylüyor. “Karalamadan çizgilerin içini boyamaya geçiş, yapıyı ve kuralı takip etmeyi temsil eder ve bir çocuğun akademik bir ortamda öğrendiği ilk işaretlerden biridir” diye ekliyor.

Bu odaklanma ve konsantrasyon düzeyi, çocuğunuzun diğer birçok görevi ve okul öncesi etkinliklerini tamamlamasına yardımcı olur ve sonuç olarak, onun kendine güvenini artırabilir.

Daha fazla gör: https://boyamacom.wordpress.com/2021/09/23/cocuklar-neden-renklendirmeli-boyamanin-cocuklara-sagladigi-7-buyuk-fayda

Sosyal olarak daha bilinçli olabilirler.

Boyama kitapları sadece resimli karakterler arasındaki etkileşimleri göstererek çocuğunuzun sosyal gelişimine katkıda bulunmakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuz çizgilerin içini çizmeye başladığında, onun da sosyal olarak farkında olmaya başladığını gösterebilir. Sınıfta veya başka bir yerde, çocuklar sonunda çizgilerin çizilmesi gerektiği gerçeğini kavrarlar ve diğer çocukları örnek almak ve hatta sizi mutlu etmek için çizgilerin içinde kalmaya çalışabilirler.

Annunziato, “Diğer çocukların çizgileri boyadığını görebilir ve nasıl yapılacağını öğrenmek isteyebilirler ya da sizi memnun ettiklerini fark etmeye ve resimleriyle övgü kazanmak isteyebilirler” diyor. “Bu noktada, biz ebeveynler için bize verdikleri her şeyden memnun olduğumuzu iletmek elbette önemli ve bundan zevk almamız için güzel renkli bir resim olması gerekmiyor.”

Boyama ve sadece onun hakkında konuşmak, çocukların yeni kelimeler ve cümleler öğrenmeleri için fırsatlar sağlar. Çocuklar, çizim kağıdında farklı desenler gördüklerinde nasıl hissettiklerini tanımlamak için genellikle açıklayıcı kelimeler kullanırlar. Daha sonra sayfaları renklendirecek ve bu da çocuklarda muhakeme yeteneğinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Ve son olarak, en önemlisi boyama, ebeveynlerin çocuklarına rehberlik etme, öğretme, güvenme ve birbirlerine yaklaşma konusunda yakın olmaları için koşullar yaratacaktır.Ebeveynler, boyamaonline.com/elsa adresinde mevcut Elsa boyama sayfalarına göz atabilir.

Published by

boyamaonline

Çocuklar ve yetişkinler için boyama sayfaları. Çok sayıda yazdırılabilir boyama sayfasını çevrimiçi olarak indirebilir, yazdırabilir veya renklendirebilirsiniz. Website: https://boyamaonline.com/ Address: Nakipoğlu, Darıcılar Sk. 2-16, 42030 Karatay/Konya, Turkey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *